قهرمان ستاره ستارگان پرسپولیس مهدی طارمی

قهرمان: ستاره ستارگان پرسپولیس مهدی طارمی اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تحصیلات ملاک نیست ، بازیگری استعداد می خواهد / سیروس ابراهیم‌زاده

سیروس ابراهیم‌زاده از بازیگران پیشکسوت و قدیمی است که درس تئاتر و بازیگری را به‌صورت آکادمیک و دانشگاهی فرا گرفته است.

تحصیلات ملاک نیست ، بازیگری استعداد می خواهد / سیروس ابراهیم‌زاده

سیروس ابراهیم زاده : تحصیلات ملاک نیست ، بازیگری استعداد می خواهد

عبارات مهم : آموزش

سیروس ابراهیم زاده از بازیگران پیشکسوت و قدیمی است که درس تئاتر و بازیگری را به صورت آکادمیک و دانشگاهی فرا گرفته است.

او متولد اردبیل هست، در دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران رشته زبان و ادبیات انگلیسی خوانده، مدرک فوق لیسانس تئاتر را از انگلستان گرفته و در دانشگاه بیرمنگام هم درس موسیقی خوانده است.

تحصیلات ملاک نیست ، بازیگری استعداد می خواهد / سیروس ابراهیم‌زاده

او از سال 46 فعالیتش را در رادیو و تلویزیون شروع کرد. از کارهای تلویزیونی او می توان به تنهاترین سردار، زیربازارچه، آرایشگاه زیبا، حس سوم، ساختمان پزشکان و… اشاره کرد.

در سینما نیز در فیلم هایی مانند تاکسی نارنجی، شام عروسی، تردست، شمعی در باد و… ایفای نقش کرده است.

سیروس ابراهیم‌زاده از بازیگران پیشکسوت و قدیمی است که درس تئاتر و بازیگری را به‌صورت آکادمیک و دانشگاهی فرا گرفته است.

با ابراهیم زاده راجع به آموزش بازیگری و تفاوت هایش با دوره های قدیم هم صحبت شدیم. او می گوید: «در تدارک راه اندازی کارگاه بازیگری هستم و خوشحالم در دوره ای این کار را انجام می دهم که جوانان بسیار باهوش و خلاقی میل به دارند وارد دنیای سینما و تئاتر شوند.»

مدتی است که در زمینه هنرهای تصویری کمتر شما را می بینیم، در وقت هایی که فعالیتی در زمینه بازیگری ندارید به چه کاری مشغول هستید؟

سال گذشته یک کارگاه تئاتر در شهر آتلانتا، ایالات جورجیا آمریکا دایر کردم که خیلی موفقیت آمیز بود. قبل از آن هم در کشور عزیزمان ایران در زمینه آموزش فعال بوده و هستم. راه اندازی این کارگاه های آموزشی به این علت است که جوان های زیادی به من مراجعه می کنند و می پرسند، چگونه می توانند بازیگر شوند؟ تا سه، چهار سال قبل من هم معمولا به آنها پاسخ می دادم باید بروند و اصول بازیگری را به صورت آکادمیک یاد بگیرند، مثل مهندسی که می رود و درس مربوط را می خواند. بعضی از جوان ها بظاهر راضی می شدند ولی تعدادی از آنها با این گفته من موافق نبودند و همین گروه مرا به فکر واداشتند تا روشی بیابم تا آنها را متقاعد کنم که از طریق آموزش، اصول بازیگری را یاد بگیرند و از طرفی همکاران باسابقه و استادان بازیگری را هم متقاعد کنم که وارد حوزه آموزش شده است و اطلاعات خود را در اختیار جوانان قرار دهند.

آموزشگاه های زیادی در کشور ما وجود دارند که مشغول همین کار هستند، روش شما چه تفاوتی با متد آنها دارد؟

تحصیلات ملاک نیست ، بازیگری استعداد می خواهد / سیروس ابراهیم‌زاده

تا جایی که من خبر دارم حدود 250 آموزشگاه بازیگری، سینما، تئاتر و… در کشور ما فعال است که نحوه آموزش بسیاری از آنها جای بررسی دارد. بعضی جوان ها به من می گفتند بازیگران معروفی مانند اکبر عبدی و آنتونی کوئین بدون تحصیلات آکادمیک و به صورت تجربی وارد دنیای بازیگری شده است اند؛ بنابراین تحصیلات ملاک نیست و باید استعداد این کار را داشت! اوایل در برابر این حرف آنها مقاومت کرده و تاکید می کردم حتما جهت بازیگر شدن باید سواد آکادمیک داشت تا این که حدود سه سال قبل به این فکر افتادم این گروه از جوان ها بیراه هم نمی گویند ! هنگامی که دقت کردم تعدادی از جوان ها را دیدم که بدون تحصیلات دانشگاهی، مشغول کار تئاتر هستند، بعضی از کارهای آنها را که از نزدیک دیدم، متقاعد شدم کارشان خوب و مورد تائید هست. این نشان می دهد روش های تدریس و یادگرفتن هنر در دنیای امروز با گذشته بسیار تفاوت کرده است.

معتقدم دنیا بشدت در حال عوض کردن هست. اینترنت باعث شده است اطلاعات زیادی در همه موارد از جمله هنر در اختیار مردم قرار گیرد. روزگاری استاد به کسی گفته می شد که اطلاعات خود را به شاگردان خاص خود یاد می داد تا آنها سینه به سینه به دیگران انتقال یافته کنند؛ ولی اکنون جوان ها می توانند با یک کلیک به دنیای اطلاعات دست یابند. بنابراین به استادان سنتی نیاز ندارند.نسل جوان با تغییرات و شتاب تحولات دنیا بهتر و راحت تر ارتباط برقرار می کند. جوان ها یاد گرفته اند هیچ چیز را به صورت سنتی نپذیرند مگر این که آن را نقد کرده و به چالش بکشند؛ به همین علت معتقدم، استاد امروزی کسی است که بتواند با حداقل اطلاعاتی که به جوان ها می دهد، آنها را به پژوهش تشویق کند و از طریق تحقیق راه را به آنها نشان دهد.در دوره تازه کتاب ها و فیلم های زیادی در اختیار جوانان است که می تواند علم آنها را زیاد کردن داده و آنها را به روز نگه دارد، در صورتی که در دوره ما این امکانات بسیار محدود بود.

سیروس ابراهیم‌زاده از بازیگران پیشکسوت و قدیمی است که درس تئاتر و بازیگری را به‌صورت آکادمیک و دانشگاهی فرا گرفته است.

امکانات زیادی در اختیار جوانان است ولی بعضی معتقدند کار آنها شتاب زده است و عمق چندانی ندارد؟

بله! امکانات آموزشی زیاد است ولی علاقه و اعتقاد به کار در جوان ها کم است.

نسل ما عاشق کارمان بودیم. ما جهت کسب نام و نان از راه هنر با همه کمبودها مدارا می کردیم و به راهمان ادامه می دادیم. مشکل ها باعث نشد ما کارمان را رها کنیم. نتیجه این علاقه و پایداری افرادی مانند آقای علی نصیریان است که در 85 سالگی چنان می درخشد که همه را به حیرت وامی دارد. جوانان امروز ولی دغدغه هنر ندارند و به آن گذری نگاه می کنند. البته اساتید بزرگ و اندیشمند بسختی اطلاعات خود را در اختیار جوانان می گذارند. تغییرات دنیای امروزی باعث اختلاف و شکاف نسل ها شده است است.

تحصیلات ملاک نیست ، بازیگری استعداد می خواهد / سیروس ابراهیم‌زاده

معتقدم باید این فاصله از بین بردن شود، همان اتفاقی که جهت آقای نصیریان و شهاب حسینی رخ داده و این دو نفر در کنار هم شاهکار های هنری خلق می کنند که یکی از آنها تئاتر اعتراف هست. هر لحظه از هم نسلان خود می خواهم اطلاعات و دانش خود را در اختیار جوان ها بگذارند. به نظرم ما اکنون نباید منتظر بمانیم تا جوان ها به سراغ ما بیایند بلکه ما باید به سراغ آنها برویم. بعضی از استادان می گویند که جوان های امروزی ناسپاس هستند، ادب را رعایت نمی کنند و… ولی اعتقاد دارم باید به همه جوان ها به گونه ای نگاه کنیم که انگار فرزندان ما هستند. اگر از این زاویه به عنوان نگاه کنیم کمتر می رنجیم و اختلاف و شکاف نسلی کم کردن خواهد یافت، باعث شکوفایی استعداد جوانان خواهد شد و آنها جهت ما افتخار کسب خواهند کرد.

منظورتان کسب چگونه افتخاری است؟

سینماگران جوان ما در مجامع سینمایی دنیا خوب می درخشند، کمتر کشوری در دنیا چنین شانسی دارد که از طریق سینما بتواند جهت خودش افتخار کسب کند ولی ما این شانس و افتخار را داریم. منظورم جوان هایی نیست که از طریق پول پدرشان به سینما راه پیدا می کنند و چند صباحی کار می کنند و بعد ناپدید می شوند، بلکه منظورم سینماگرانی مانند اصغر فرهادی، زنده یاد عباس کیارستمی، زن لیلا حاتمی و… است که با آثار خود، نام کشور عزیزمان ایران را در دنیا بلند آوازه کرده اند. سینمای کشور عزیزمان ایران ما را به عنوان کشوری با فرهنگی غنی به دنیا معرفی کرده هست، کاری که شعر و ادبیات ما با سابقه طولانی نتوانسته انجام دهد.

اخبار فرهنگی – جام جم

واژه های کلیدی: آموزش | تئاتر | سینما | آموزشی | جوانان | سینمای | اطلاعات | بازیگری | اطلاعات | بازیگری | سینمایی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs